Ultrazvuk Abdomena: jedna je od najčešće korištenih dijagnostičkih postupaka u medicini. Ova neinvazivna metoda koristi visokofrekventne zvučne valove kako bi omogućila detaljan prikaz unutarnjih organa u stvarnom vremenu. Pregled je potpuno bezbolan i siguran, a pomaže liječnicima u procjeni stanja jetre, bubrega, gušterače, slezene, žučnog mjehura i drugih abdominalnih struktura.
Ultrazvuk abdomena: Neinvazivna i učinkovita dijagnostička metoda

Ultrazvuk abdomena najčešće preporučuju liječnici opće prakse ili specijalisti kod ispitivanja sumnje na različite bolesti i stanja:
- jetra – znakove masne jetre i ciroze, njeno uvećanje, povrede, tumore, metastaze..
- žučni mjehur i žučni vodovi – prisutnost kamenaca, upale, tumori..
- gušterača – odrediti postoje li promjene na pankreasu benigne ili maligne, postojanje masne infiltracije, upalnih promjena..
- bubrezi – proširenje kanalnog sustava (hidronefroza), kamenci, postojanje ožiljnih promjena, cista , tumora..
Opcija color dopplera omogućuje prikaz krvne opskrbe organa ali i promjena na organima, kao i promijene na samim krvnim žilama kao što su aterosklerotski plakovi, suženja i proširenja krvnih žila. Ultrazvuk abdomena nije metoda pregleda za dijagnostiku kod bolesti želuca, tankog i debelog crijeva zbog toga što plinovi u probavnom sustavu ometaju prikaz te se za njihov pregled koristi prvenstveno gastroskopija i kolonoskopija. Ultrazvukom ipak ponekad možemo prikazati zadebljanja stijenki probavnog sustava kod određenih upalnih stanja i tumora te reakciju okolnih tkiva.
Ultrazvučni pregled (UZV abdomena) vrlo je jednostavna i udobna metoda za pacijente. Pregled je potpuno bezbolan i može se ponavljati neograničen broj puta. Sam pregled traje oko pola sata. Tijekom pregleda pacijent leži na leđima i, po potrebi, okreće se na lijevi ili desni bok dok liječnik sondom prelazi preko kože na koju je nanesen gel. Pacijent treba slijediti upute liječnika, primjerice, zadržati dah ili duboko udahnuti kako bi se omogućio bolji pregled organa. Nakon pregleda liječnik napiše nalaz te, po potrebi, preporuči kontrolni pregled, daljnje radiološke pretrage ili specijalistički pregled.
Pravilna priprema može značajno poboljšati kvalitetu dobivenih slika. Glavne preporuke uključuju:
- Post prije pregleda – obično je potrebno ne jesti i ne piti 4 do 6 sati prije ultrazvuka kako bi se smanjila prisutnost plinova u crijevima te kako bi žučni mjehur bio ispunjen.
- Izbjegavanje gaziranih pića – sprječava nadutost koja može otežati pregled.
- Udobna odjeća – preporučuje se nošenje labave odjeće kako bi se olakšao pristup trbušnoj regiji.
Koju laganu hranu jesti dan prije uzv abdomena?
Poželjno je dan prije pregleda treba izbjegavati hranu koja izaziva nadutost, poput mahunarki, svježeg voća i povrća, mliječnih proizvoda i gaziranih pića. Preporučuju se lagana jela poput juha, tjestenine, žganaca, ribe, mesa, krumpira i riže. Za večeru je najbolje konzumirati tjesteninu ili suhe žgance. Zadnji obrok treba biti najkasnije do 18 sati, nakon čega je dopušteno piti vodu ili čaj.
Smije li se konzumirati kava prije ultrazvuka abdomena?
Izbjegavajte konzumaciju crne kave i kave s mlijekom. Vodu možete piti bez ograničenja. Preporučuje se imati pun mjehur radi boljeg prikaza. Ako vam je pregled zakazan u popodnevnim satima, nemojte jesti najmanje četiri sata prije ultrazvuka.
Zaključak: Zahvaljujući svojoj preciznosti, brzini i sigurnosti, ultrazvuk abdomena ostaje jedan od najvažnijih dijagnostičkih alata u medicini. Omogućuje ranu detekciju različitih bolesti i pomaže u donošenju pravovremenih odluka o liječenju. Ako vam je liječnik preporučio ovaj pregled, pridržavanje uputa za pripremu osigurat će točne rezultate i jednostavan tijek postupka.