Saznajte sve informacije o ultrazvuku štitnjače i vrata: otkrijte probleme na vrijeme za bolje zdravlje!
Ultrazvuk je neinvazivna dijagnostička metoda
UZV koristi visoko frekventne zvučne valove koji se u tijelo šalju putem ultrazvučne sonde, a povratni signal prikazuje se na ultrazvučnom uređaju kao slika. Liječnik pregledava sliku uzv-a i, temeljem pravilnog očitanja, daje mišljenje te daljnje preporuke pacijentu.

Koje su prednosti ultrazvučne metode?
Pregled ultrazvukom nema nikakve potencijalno štetne učinke na zdravlje. Ne koriste se ionizirajuće zrake, a metoda je potpuno neinvazivna. Omogućuje dijagnostiku različitih zdravstvenih stanja organa, organskih sustava te mišića i zglobova.
Kako izgleda pregled?
Sam pregled traje između 15 minuta i sat vremena. Ultrazvučna sonda prislonjena je uz kožu, a zvučni valovi usmjereni su prema organu ili dijelu tijela koji se analizira. Pacijent se postavlja u najudobniji položaj koji istovremeno omogućuje liječniku nesmetan pregled (najčešće ležeći na leđima).
Pregledavani dio tijela prekriva se manjom količinom gela kako bi se eliminirao zrak između sonde i kože. Liječnik pomiče sondu preko pregledavanog područja kako bi generirao slike. Tijekom pregleda možete osjetiti blagi pritisak sonde, a ako je područje osjetljivo, moguće je da osjetite blagu bol. Međutim, sami zvučni valovi ne uzrokuju bol. Ako se koristi dopplerski ultrazvuk, možete čuti pulsirajuće „šuštanje” koje mijenja visinu tona dok se analizira protok krvi.
Kako se pripremiti za pregled ultrazvukom?
Preporučuje se dolazak na pregled u udobnoj odjeći te uklanjanje nakita s dijelova tijela koji se pregledavaju.
Koja su ograničenja ultrazvuka?
U određenim situacijama ultrazvuk ne može u potpunosti prikazati promjene u tkivu ili organima, pa vas liječnik može uputiti na dodatnu dijagnostičku obradu. Ultrazvučne valove ometaju prisutnost zraka i plinova, stoga ultrazvuk nije prikladna metoda za pregled crijeva ispunjenih zrakom ili organa prekrivenih crijevima. Također, kod pacijenata veće tjelesne mase zvučni valovi mogu biti oslabljeni zbog veće količine tkiva, što otežava pregled određenih organa.